et
en
Teksti suurus:
A A A

Tallinnas mälestati admiral Pitkat

19.02.2012
Kaitseliit, Merevägi jt organisatsioonide esindajad mälestasid tänasel admiral Johan Pitka 140. sünnipäeval peetud tseremoonial legendaarse sõjamehe ja ühiskonnategelase mälestust.
„Õnnelikud on inimesed, kes siia maailma on sündinud. Kahekordselt on õnnelikud need inimesed, kellel on oma riik. Kolmekordselt on õnnelikud aga need, kes armastavad oma riiki, ja kes tahavad ning saavad seda teenida. Admiral Pitka kuulus nende hulka,“ rõhutas oma sõnavõtus KL keskjuhatuse liige ja KL Tallinna maleva meredivisjoni pealik kpt-mjr Toomas Peek. „Soovides rahvusena kuuluda õnnelike inimeste hulka, peaks meis kõigis olema natuke Suurt Admirali. Eesti ohvitseri, kelles on kehastunud nii vabaduse sümbol kui isamaateenimisele elamise põhimõte.“

Johan Pitka auks pidas hingepalve KL peakaplan mjr Aivar Sarapik ja laulis Vahipataljoni ajateenijate meeskoor. Admirali mälestusmärgi juures oli auvalves Mereväe auvahtkond.

Johan Pitka sündis 19. veebruaril 1872. aastal. Kaugsõidukapteniks õppinud Pitka moodustas 1917. aastal Tallinnas Omakaitse, millest sai tulevase Kaitseliidu eelkäija. Samal aastal organiseeris ta Eesti sõdurite koondamist kodumaale võitluseks Vabadussõjas.

Pitka organiseeris ka soomusrongide ja soomusautode ehitamist ning pani aluse Eesti merejõududele, mille esimeseks juhatajaks ta määrati. 1919. aastal sai Pitka kontradmirali auastme. Johan Pitkat autasustati ka Vabadusristi I liigi esimese järguga.

Pitka surma koht ja aeg on teadmata, arvatavasti hukkus ta 1944. aasta septembris.

Kpt-mjr Toomas Peegi kõne:

Head kaasmaalased                                                                            Tallinn, 19.02.2012

Eestimaa on merevallas maa olnud mäletamatutest aegadest, „merede käskija“ tiitel admiralina on Tallinnas kasutusel aastast 1451. Esimese ja ainsa sõdades admiraliks tõusnud rahvuskaaslase saime Vabadussõjast ja selleks on Admiral Pitka. Mees, kelle eesnimeks kirjapildis on Admiral. Mees, kes merelt ammutas oma vaimujõu, meelekindluse ning väsimatu teotahte.

Üks rahvus kestab kaua läbi oma kangelase tublide tegude, ta jääb kestma väga kauaks, kui kangelasest on saanud legend, ja see rahvus elab igavesti, kui legendist saab müüt.

Täna, oma kodanikuühiskonna koidikule vastuastuvas Eestis, on müüt Admiral Pitkast sama võimas kui sõjalaeva vapp alianssvapina, mis kandes endas liitunud meeskonna hoiakuid ja püsiväärtusi, on sõjalaeva kõrgeimaks intenditeedi tunnuseks.
„Õigus, õiglus ja kaasamise“ on sõnad sellel vapikirjal.

Õnnelikud on inimesed, kes siia maailma on sündinud. Kahekordselt on õnnelikud need inimesed, kellel on oma riik. Kolmekordselt on õnnelikud aga need, kes armastavad oma riiki, ja kes tahavad ning saavad seda teenida.
Admiral Pitka kuulus nende hulka. Soovides rahvusena kuuluda õnnelike inimeste hulka, peaks meis kõigis olema natuke Suurt Admirali. Eesti ohvitseri, kelles on kehastunud nii vabaduse sümbol kui isamaateenimisele elamise põhimõte.

Head kaasmaalased.Lahkudes täna siit, kandke Admirali kuvandit oma hinges sirgeseljalisuse, vapruse ja isamaatruuduse sümbolina meie teel paremasse homsesse.

Toomas Peek
Kaptenmajor (R)