et
en
Teksti suurus:
A A A

Homme algab kahekümnes "Utria dessant"

10.01.2018
Utria lõpujooks 2017
Autor: Karri Kaas
11.jaanuaril kell 19.00 stardib Ahtme lähistel 20ndale "Utria dessandile" 24 võistkonda Kaitseliidust ja Kaitseväest, lisaks välisvõistkonnad Soomest, Lätist, Poolast ja Suurbritanniast.
Kõige arvukamalt võistkondi paneb välja Kaitseliidu Tallinna malev: Põhja kompaniist, Toompea ja Kalevi malevkondadest ning naisvõistkonna Meredivisjonist. Scoutspataljon on esindatud kolme, Kaitseliidu Jõgeva, Rapla, Pärnumaa ja Järva malevatest stardib kaks võistkonda. Kaitseliidu Saaremaa, Sakala, Harju ja Alutaguse malevad on esindatud ühe võistkonnaga, samuti Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused. 
 
Traditsiooniliselt on "Utria dessandi" ülesannete lahendamisel põhirõhk sõdurioskustel ja heal füüsilisel ettevalmistusel, kuid ERNA Seltsi presidendi ja võistluse peakorraldaja Meelis Rätsepa sõnul on tänavu lisandunud hulk intellektuaalseid võimeid ning teadmisi nõudvaid väljakutseid. Trassi pikkus on sel aastal umbes 60 kilomeetrit, kuid eelmiste aastatega võrreldes on kontrollpunkide hulk suurenenud.
 
Võistlus lõpeb 13.jaanuaril hommikul, mil 09.00 stardib lõpujooksule Sinimägede lahingute mälestusmärgi poole esimene võistkond. Võitjate autasustamine toimub laupäeval algusega 16.00 Sinimäe koolis.
 
"Utria dessanti" korraldab ERNA Selts alates 1999.aastast koostöös Kaitseliidu ja Vaivara vallavalitsusega, tänavusest aastast on toetajaks Narva-Jõesuu linn. ERNA Seltsi presidendi Meelis Rätsepa sõnul on "20 aastat inimese elust üsna pikk aeg, ühe korraliku militaarvõistlusele puhul aga võib eeldada, et suured teod ootavad alles ees, mille tunnistuseks on võistluse kasvav populaarsus välisriikides, Eestis on talvisel "Utrial"  jõustruktuuride jaoks ammu kindel koht".
 
1919.a. jaanuaris korraldatud ja Johan Pitka juhitud Utria dessant oli Vabadussõja suurim dessantoperatsioon, milles osalesid Soome vabatahtlikud, Narva kaitseliitlased, Eesti merevägi ning Kaitsevägi, lisaks Vene Loodermee ohvitseridest koosnev võitlusgrupp. Lahingutega ülekaaluka vastasega vabastati 17.-19. jaanuaril 1919.a. Narva-Jõesuu ning Narva punastest.